Масажист, що володіє спеціальними знаннями, визначає хід масажу на підставі попередньої бесіди, тестів і пальпації, при цьому вибирає техніки, які усувають причини проблем м'язово-скелетної системи, з огляду на стан здоров'я, самопочуття та побажання кожного пацієнта.
Масаж - найдавніша лікувально-оздоровча методика, відома багатьом народам з давніх-давен. Представники найперших цивілізацій, що мешкали як на території Євразії, так і в Африці, Америці, островах Океанії, активно використовували для оздоровлення та придушення больових відчуттів різні прийоми механічного та рефлекторного впливу на тканини та органи. Вивчаючи історію масажу, професор І. М. Серкізов-Серозіні, один із основоположників вітчизняної системи даного унікального зцілення, дійшов висновку: «Жоден народ, як у минулому, так і в сучасному, не може одному собі приписати честь відкриття та розробки масажу ». Певною мірою про це свідчить навіть етимологія (походження) слова «масаж». У різних народів воно визначає головну суть цієї профілактико-оздоровчої методики:
• з французького masser перекладається як «розтирати»;
• «мас» (mass) арабською – «легко і ніжно натискати, торкатися, мацати»;
• «машень» у давньоєврейському – «обмацувати»;
• латиною «масе» означає «пристає до пальців»;
• у грецькій мові "масо" - "стискати руками".
Спортивний масаж – комплекс масажних процедур не тільки для спортсменів-професіоналів, але й для тих, хто веде активний спосіб життя та піклується про своє здоров'я та довголіття. Мета таких масажних маніпуляцій не лише лікування травм та захворювань опорно-рухового апарату, а й їх попередження, зняття втоми, підвищення фізичних можливостей, зміцнення тіла та духу.
Даний вид масажу включає підготовчий (передстартовий), тренувальний і відновлювальний масаж. Під час проведення маніпуляцій зазвичай застосовують основні класичні прийоми – погладжування, розтирання, розминання та вібрації.
Медовий масаж активно очищає глибокі шари шкіри. Техніка масажного впливу включає у собі як елемент активного пілінгу, а й особливий вид рухів. Ці рухи створюють негативний тиск, завдяки якому відбувається вакуумний ефект.
Масаж збільшує кровотік та дихання через шкіру. Здатність меду абсорбувати токсини воістину феноменальна. Мед, глибоко проникаючи в тканини тіла, вбирає в себе всі шлаки, що накопичилися. Внаслідок цього через 15-20 хвилин масажу замість прозорого меду на тілі людини утворюються брудно-жовті пластівці.
Такого повного та ефективного очищення покривів тіла неможливо досягти жодним іншим
лікувальним чи косметичним засобом. В результаті процедури підвищується еластичність шкіри,
розм'якшуються, а часом розчиняються підшкірні жирові капсули.
Лікувальний масаж - комплекс масажних процедур, що активно допомагають позбавитися різних захворювань і травм. Застосовується для загального та локального впливу. Включає як класичні прийоми (погладжування, розтирання, розминання, вібрація), так і інші методи – рефлекторно-сегментарний, точковий, апаратний та ін. Лікувальний масаж проводять, щоб зняти м'язову та психоемоційну напругу, придушити розвиток багатьох хвороб. Залежно від застосовуваних прийомів, сили та тривалості впливу можна досягти тонізуючого або седативного (заспокійливого) ефекту.
Заспокійливий масаж допомагає при втомі, фізичній втомі, підвищеній збудливості та ін. Проводити процедури слід м'якими, легкими, спокійними рухами, обов'язково включивши в сеанси масажу прийоми тривалого погладжування та ніжних розтирань. Стимулюючий (тонізуючий, збуджуючий) масаж – процедура, мета якої полягає у наданні допомоги організму при занепаді сил. Тонізуючий масаж включає найпоширеніші класичні прийоми: розтирання, розминання, розтягування, вібрація, натискання з обертанням, ударні.
Проводити їх слід інтенсивно, енергійно. У лікувальному масажі, крім тонізуючих та заспокійливих маніпуляцій, застосовують зігрівальні. Зігріваючий масаж – комплекс прийомів, що застосовуються при охолодженні організму чи окремих частин тіла. При цьому показано використання різних розтирань та цілющих мазей (дольпік, нікофлекс, фіналон, ефкамон та ін.).
Протипоказання до застосування масажу
Проводити масаж слід після консультації зі своїм лікарем, він же призначить курс цієї лікувальної методики.
Процедури скасовують при загостренні захворювань, гарячкових станах, гострих запальних процесах, болях нез'ясованого характеру, а також при поганій переносимості хворим на масажні маніпуляції.
Сеанси масажу не можна проводити при наступних захворюваннях та станах:
• підвищена температура тіла;
• гострі респіраторні захворювання (ГРВІ, грип), ангіна;
• легенева недостатність, активна форма туберкульозу;
• захворювання крові та капілярів, запалення лімфатичних вузлів, тромбоз та варикозне розширення вен;
• серцева та ниркова недостатність, атеросклероз, гіпертензивні та гіпотензивні кризи;
• шкірні висипання, фурункульоз, грибкові та гнійничкові захворювання шкіри (піодермія, епідермофітія та ін.);
• гострий період довго не гояться травм, інфіковані рани, гематоми, оскільки наявність садна і подряпин може призвести до зараження;
• артрити на стадії загострення, ревматизм в активній фазі;
• виразкова хвороба шлунка та 12-палої кишки у стадії загострення;
• маткові кровотечі, гострі гінекологічні захворювання (аднексит, кольпіт та ін.);
• доброякісні та злоякісні новоутворення;
• психічні захворювання при зміні психіки;
• сильне збудження або перевтома після важких фізичних навантажень.
Масажні прийоми в області живота неприпустимі при грижі, камінні в жовчному міхурі та нирках; жінкам вони протипоказані у критичні дні. При травмах та деяких захворюваннях протипоказання до призначення масажу та самомасажу можуть бути тимчасовими, і після лікування та відновлення проведення процедур зазвичай відновлюють.